Väitlus on Euroopas läbimurdeni jõudmas

10:25, 31. juuli, katja.danilova, Kommentaarid: 0

Slovakkias, Svätý Jur veinilinnakeses toimus 14.-20. juulini Euroopa väitlusliikumiste juhtide kohtumine Debate Exchange. Allpool on Eesti delegatsiooni, koosseisus Margo, Kai, Helina, Joosep ja Silver, lühike kokkuvõte. 

Road-trip Slovakkiasse

Slovakkias, Svätý Jur veinilinnakeses toimus 14.-20. juulini Euroopa väitlusliikumiste juhtide kohtumine Debate Exchange. Väitlusseltsile oli üritusel ette nähtud viis kohta, aga slovakid olid projekti eelarves ette näinud lennukipiletid kolm korda odavamana, kui need tegelikult Tallinnast Bratislavasse oleks olnud. Kui Kristjan Jaak jõudis omal ajal jala Tartust Riiga ja Kalevipoeg Eestist Soome, siis ei lasknud ka meie ennast olukorrast heidutada ja otsustasime road-trippida Slovakkiasse ja tagasi. Võtsime rendist Priuse (Margo pealekäimisel) ja läbisime 3400 km 44 tunniga (24 tundi sinna ja 20 tagasi) keskmise kütusekuluga 5,1 l /100 km kohta. Edasi-tagasi sõidu hind kokku tuli 133 EURi inimese kohta (lennukipilet oleks olnud 468 EURi), nii et kui kellelgi on tahtmist Kesk-Euroopa väitlusturniiridel käia, pole see üldse paha variant. Mida rohkem juhte, seda mõnusam on. 

Euroopa väitlusjuhid said kokku

Exchange'l osalesid delegatsioonid Tšehhi, Poola, Ungari, Sloveenia, Slovakkia, Prantsusmaa, Inglismaa, Hollandi, Norra, Eesti, Leedu, Kreeka, Rumeenia ja Makedoonia väitlusorganisatsioonidest. Eesti Väitlusseltsi esindasid rahvusvaheliste programmide koordinaator Kai, väitluskoolituse juht Helina, keskkooliväitluse juht Silver, laienemisjuht Joosep ja tegevjuht Margo. Iga riigi juhtimistiimid tegid Exchange'l mõne koolituse või ettekande, et omavahel kogemusi ja oskusi jagada. Meie poolt tegi Helina koolituse sotsiaalsest ettevõtlusest ja Margo MTÜ strateegilisest juhtimisest, lisaks rääkis Joosep Demokraatiapäevast ja Margo tutvustas Arvamusfestivali.  Järgnevalt jagab igaüks meist ühte mõtet Euroopa väitlusliikumise kohta, mida meil enne üritust ei olnud.

Margo: Väitlus on Euroopas läbimurdeni jõudmas

Veel 20 aastat tagasi oli väitlus peaasjalikult angloameerika kultuuriruumi kuuluv nähtus. Suurbritannia koos endiste kolooniaalmaadega ja USA olid nii võistlusväitluse kui väitlushariduse tugipunktid.

10 aastat tagasi oli oluline murdepunkt, kui Sorose fondid lõpetasid 90-ndate alguses Kesk- ja Ida-Euroopas käivitatud väitlusliikumiste rahastamise või vähendasid rahastust väga suurel määral. Osa väitlusliikumisi (Ungari, Poola, Läti) kas kadusid või vajusid varjusurma, teised (Slovakkia, Sloveenia, Eesti) põdesid veidi, tõusid seejärel aga jalule ja iseseisvusid.

Viimasel paaril aastal on väitlusliikumine hakanud levima ka vanasse Euroopasse. Saksamaa, Prantsusmaa, Portugal, Kreeka, Norra, Rootsi, Soome jmt on oma väitlusliikumiste erinevates käivitusfaasides, paljud just Uue Euroopa õhutusel, toetusel või aktiivsel kaasabil.

Tugevaimad organisatsioonid on viinud väitluse valikainene koolisüsteemi ja ülikoolidesse, ehitanud üles kõrgetasemelise väitlusvõistluste kalendri ning vaatavad-liiguvad nüüd oma oskuste kommertsialiseerimise suunas, et muutuda isemajandavaks.

Exchangel sai kinnitust tunne, et 10 aasta pärast võib väitlusharidust kohata ilmselt igas Euroopa riigis ja paljudes on see selleks ajaks juba väga tugevalt arenenud. Nii et usutavasti kasvab Euroopas kui mitte veel tänane, siis ehk juba homne noorte põlvkond peale heade argumentatsiooni- ja väitlusoskustega. Aristoteles võiks meie üle uhke olla :)

Kai: väitlusorganisatsioonid on hakanud vaatama endast natuke kaugemale

Väga hea on näha kuidas järjest enam väitlusorganisatsioone on hakanud vaatama endast natuke kaugemale. On tekkinud olukord, kus enamik Euroopa väitlusriike saavad aru, et koostöö edendab nii enda kui ka partnerriigi väitluse taset ja on jätkusuutlikum. On riigid nagu Soome ja Läti, kus on palju aktiivseid koole ja väitlejaid, kuid rahvusvaheline koostöö on väga minimaalne.Taolised riigid on nüüd ärkamas ja ennast ka väljapoole näitamas. Nendele lisaks on Eesti, Rumeenia ja Slovakkia, kes on võtnud endale selgelt ka sihi aidata ja toetada väitlusliikumise rahvusvahelist arengut ja tõsta koostöö aktiivsust. 

Selleks, et väitluse ja organisatsiooni tase tõuseks, on väga oluline teha koostööd. Eriti näen, kui tähtsad on sellised Slovakkias toimunud Exchange'id, kust saab ideid ammutada, koostöö võimalusi arutada ja ka rahastuse võimalustest juurde õppida. Tore oli näha seal organisatsioone, kellel on vahepeal väike tolmukord peale tekkinud, peamine, et nad täiesti unustuse hõlma ei ole vajunud ja nüüd uuesti ärkamas on. 

Helina: oldi avatud ühisele pingutusele, et tagada väitlusliikumiste iseseisev majandamine

Mõte mittetulundusühingute sotsiaalsest ärisuunast on üsna uus. Vähemasti väitlusringkondades, kes on harjunud oma tegemisi rahastama läbi projektide. Ettevõtlus annab vabaduse, mida ükskõik milline rahastaja ei võimalda. Selleks, et mõelda ärisuunda pidi, peavad väitlusorganisatsioonides töötavad inimesed muutma oma mõttemaailma. Ettevõtluses on vaja toimetada kokkuhoidlikult, produtseerides maksimaalset kasumit. Projektis on ette kirjutatud palju millegi peale kuluma peab ja muutus võib olla minimaalne. Teisisõnu, ära peab kulutama kõik, mis on ette nähtud. Oma ettevõttega ei käituks ju keegi nii?

Slovakkia sotsiaalse ettevõtluse töötoas istusid kõrvuti nii väitlusega juba ammu tegelevad Ida- ja Kesk-Euroopa kui ka väitluses üsna võõrad Lääne-Euroopa ja Skandinaavia väitlusorganisatsioonide esindajad. Kahe päeva jooksul suutsime umbes kolmaveerandiga grupist genereerida vähemalt ühe mõtte, mida nad seoses väitluse ettevõtluse suunaga oma riigis ette võtavad. Kuulsin põnevaid ideid, mida võiks rakendada ka Eestis ja vastupidi – jagasin neile kogu Eesti kogemust kartmata, et keegi varastab meie idee. Nii arenes orgaaniliselt välja ka vestlus, kas teha erinevate tekkivate sotsiaalsete ettevõtete vahel koostööd või hoida omaette ja tervislikult konkureerida. Pigem oldi avatud ühisele pingutusele, et tagada väitlusliikumiste iseseisev jätkamine ja majandamine. Ootan põnevusega järgmiseid aastaid! 

Joosep: muusikafestivalil võiks vaba aja tegevuseks olla killuke debatti 

Reis Kesk-Euroopasse ja tagasi autoga oli minule esmakordne. Senimaani on kaugeimaks autoga läbitud punktiks Euroopas olnud Riia. Selge, tuli seega pikk ja vaevarikas reis ette võtta ja selle tarbeks olin endale kaasa varunud rohkem kui 1000 leheküljega raamatu. Lõpp-kokkuvõttes oleks ka ajaleht asja ära ajanud, sest 75% ajast, mis on seega 18 tundi, mina magasin. Umbes iga viie tunni tagant sooritasime peatuse, millal oli võimalik ärkvel olla ja koos juhtimistiimiga venitusharjutusi sooritada.

Kuid mitte autosõidust ei tahtnud ma kirjutada. Bratislava külje all leidis aset üks suur perekokkutulek. Inimesed, kelle tööks on hoida oma riigi väitlusliikumist elus, jagasid koos oma ühiseid mõtteid ja muresid. Huvitav, kui vähem või rohkem on kõik Euroopa väitlusliikumised sarnaste väljakutsete ees. Mulle jäi eriti teravalt meelde aga üks lahendus, kuidas väitlust populariseerida. Tšehhi väitlusliikumine on igal aastal esindatud koos teiste vabaühendustega... muusikafestivalil. Nii võiks ka Eestis mõnel viisakamal muusikafestivalil muusika kõrval olla vaba aja tegevuseks mõne õlleatraktsiooni või karuselli asemel killuke debatti. 

Silver: tundsin Eesti Väitlusseltsi üle uhkust

Huvitav oli näha, et väitlusrahvas teistes Euroopa riikides suurt ei erinegi meie väitlusrahvast. Ei tahaks nüüd öelda, et kõik üksteisega väga sarnased olid, kuid sarnaseid jooni inimeste jututeemades, huumorisoontes ja maailmavaadetes võis kohata küll. Julgeksin öelda, et kohati oli Makedoonia või Slovakkia väitleja minuga sarnasem kui väitluskauge kaasmaalane Eestis. Ka erinevate riikide väitlusorganisatsioonidel oli sarnasusi. 

Peamisteks erinevusteks oli organisatsioonide tugevus ning areng, kaugele keegi oma riigis eesmärgi saavutamisega jõudnud oli. Sellest küljest vaadatuna sain tunda Eesti Väitlusseltsi üle uhkust, kuna organisatsioonina oleme tugevad ning ajame siin pisikeses Eestis sama asja, mida teised suures Euroopas teha tahavad. 

Lisaks kindlustundele, et oleme õigel teel ning päris edukad võrreldes teiste väitlusorganisatsioonidega Euroopas, ei saa vähem oluliseks pidada ka neid kontakte ja tutvusi, mida antud Exchange meile ja mulle andis. Palju uusi tuttavaid teistest organisatsioonidest, kes teevad seal täpselt sama tööd, mida mina siin Eestis. Väga huvitav ja hariv on vahetada erinevate riikide praktikat, kuidas asju teha, läheneda, korraldada.  


Lisa kommentaar

Email again:
Nimi:
E-mail:
Kommenteeri: