Põhikoolide meistrivõistluste teemamapp

21:07, 13. aprill, sigrid.solnik, Kommentaarid: 1
7. mail toimuvad Tallinnas Gustav Adolfi Gümnaasiumis põhikoolide Eesti meistrivõistlused. Teemaks seekord suhkrune ja gaasiline "Magustatud jookide kõrgemalt maksustamine on põhjendatud". Aitamaks väitlejatel teemale läheneda, koostas turniiri peakohtunik Hannes Nõgisto väikese teemamapi.Muuhulgas nendib peakohtunik, et kuigi antud teema kohta võib olla mõneti keeruline leida eestikeelset tõestusmaterjali, tasub hoolikas otsimine end ära ning lisaks tasub tähelepanu pöörata tõestuses leiduva tõestuse (ehk siis nende uuringute, millel artiklid põhinevad) allikatele - sealt võib nii mõndagi head leida! ;)

Magustatud jookide kõrgemalt maksustamine on põhjendatud

DEFINITSIOON:

Magustatud jookide all võib mõista nii suhkruga, kui ka väikese kalorsusega magusainete (nt. astrapaamiga) magustatud karastusjooke (nt. Coca-Cola). Täpne definitsioon on Popperi reeglite piires jaatuse otsustada.

HETKEOLUKORD:

Magustatud jookide kõrgemalt maksustamine eksisteerib mingil kujul USA’s nt. Washingtoni osariigis, paljud osariigid (nt. Colorado ja Washingtoni linn)  on eemaldanud magustatud joogid käibemaksuvabastusega toiduainete nimekirjast    .

JAATUS:

Jaatus peab selles väitluses näitama, miks ebatervislike eluviiside (antud juhul siis magustatud joogid) teisiti kohtlemine on mõistlik ja tahetav.

Teemad, millele tasub jaatuse poolel mõelda:

  • Tervis – mis on selle ettepaneku mõju rahvastiku tervisele, füüsilisele seisule? Miks on inimestele halb kui nende tervis on rikutud ja miks on riigile halb kui tema rahvastiku tervis on kehv?
  • Majanduslik kasu – mis on selle ettepaneku finantsiaalsed tagajärjed? Kas riik teenib ka lisatulu? Kui jah, siis kuhu seda suunata saab?
  • Moraalne õigustus – miks just  riik peab looma initsiatiivi tervislikumalt elada? Kas riigil on õigus inimest tema enese eest kaitsta? (siinkohal mõelge paralleelile turvavöödega)
  • Miks  on oluline just magustatud jooke maksustada teisiti (e. plaani mõju) ? Miks mitte hamburgereid või šokolaadi jms ebatervislikke tooteid)
  • Keda mõjutab see plaan kõige vahetumalt? Kuidas mõjutab ja miks see hea on, et mõjutab?

EITUS:

Eitus võib tavapäraselt rünnata eri osasid jaatuse kaasusest korraga:

Kas magustatud joogid on probleem? Kas kõrgemini maksustamine lahendab probleemi? Kas probleemi lahendamisel kaasnevad nimetatud hüved? Kui ei, kas siis on mõtet magustatud jooke üldse kõrgemalt maksustada?

Teemad, millele mõelda eituse argumentide ehk plaaniga kaasnevate kahjude koostamisel:

  • Valikuvabadus- Kas inimestel on õigus teha valikuid, mis võivad kahjustada nende tervist (nt. rasvased toidud, magusad joogid, tubakas ja alkohol)? Kas riigil on õigus ja/või kohustus oma kodanikele lapsehoidjaks olla?
  • Kas riigil on õigus sekkuda majandusse, kuidas mõjub see turukonkurentsile, st mõned firmad (limonaaditootjad) satuvad neile kehtestatud lisamaksu pärast ebavõrdsesse olukorda?
  • Kas on olemas mingi traagiline probleem, mis tuleneb just nimelt magustatud jookidest? Kas nende kõrgemalt maksustamine lahendaks selle probleemi või, kas see vähendaks üldse tarbimist (mis ju tegelikult on maksustamise peamine eesmärk)?

Teema tõestusest:

PM artikkel, mis kirjeldab magustatud jookide maksustamisega seotud ettepanekut ning selle tausta, käsitledes mõlema poole seisukohti:
http://naine.postimees.ee/?id=105729

JAATUS:

EPL : Magustatud jookide terviseriskid
http://www.epl.ee/artikkel/411965

Tarbija 24 artikkel, mis kirjeldab magustatud jookide ohte
http://www.tarbija24.ee/?id=288908

EPL: Magustatud jookide suhkrusisaldusest ja selle ohtudest
http://www.epl.ee/artikkel/582578

EITUS:

(Tasub pöörata tähelepanu tõestusmaterjalidele viidates nimetatud lehekülgedel toodud algallikatele)

Kas magustatud joogid on seotud rahvastiku rasvumisega? 
http://www.coca-cola.ee/cokeandfood/zero/articles/softdrink/rasvumine.html

 Kas magustatud joogid on seotud diabeedi tekkega?
http://www.coca-cola.ee/cokeandfood/zero/articles/softdrink/diabeet.html

Kommentaarid: 1

1
Anna Karolin 14:17, 14. aprill http://www.nytimes.com/2011/04/17/magazine/mag-17Sugar-t.html?_r=2&pagewanted=1 Üks huvitav selleteemaline artikkel.

Lisa kommentaar

Email again:
Nimi:
E-mail:
Kommenteeri: