Eestlaste seiklustest Hiinas

13:00, 10. oktoober, karolin.anna, Kommentaarid: 0
Raporteerib Sten Andreas:

Modifitseerides ühe Hiina väitleja kõnet EU-China Year of Youth Debate Tournamenti finaalis, China does not have debating (paus ja pahameeleümin saalist), I mean Western kind of debating (orginaalis: China does not have democracy, I mean Western kind of democracy, tõenäoliselt noomitakse teda lähitulevikus tõsiselt).  Turniiril oli mitmeid üllatusi ning ootamatuseid, aga samas ka väga palju häid kogemusi.

Pekingisse jõudsime reede varahommikul ning meie isiklik vabatahtlik (kelle täpsest funktsioonist me lõpuni aru ei saanud) ootas meid lennujaamas mõnikümmend minutit varem saabunud Christopheriga Viini ülikoolist. Umbes tunnise taksosõiduga  läbi absoluutselt korratu Pekingi liikluse jõudsime Beijing Foreign Studies Universitisse, kus toimusid ka väitlued. BFSU on Hiina mõttes väike ülikool (mõnituhat üliõpilast), mis on peamiselt spetsialiseerunud keelte õpetamisele. Suurem osa vabatahtlikest olid inglise filoloogid (või selleks õppimas) ning neil oli enam-vähem arusaadav keel (kuid kindlasti mitte Euroopa mõttes hea inglise keel, Euroopa keeltega on üldse kohalikel tohutuid raskuseid).

Päeva lõpus korraldati õhtusöök, kus organiseerijad tutvustasid ennast ning turniiri.  Kogu üritus oli korraldatud väga uhkelt (minu arvutuste kohaselt pidi turniiri eelarve olema umbes sama suur kui EVSi ühe aasta eelarve). EUDCi tabi alusel oli kutsutud väitlema 16 Euroopa riigist parim võistkond (nii olid lõpuks kutsutud ka lätlased) ning lisaks ka mõned kohtunikud  - Shapirad, Jens Fischer, Isa Loewe ning Rhydian Morgan (kes mingil põhjusel on Aasias peaaegu et väitlusjumal). Mõned tunnid enne turniiri algust said korraldajad, et tegelikult peaksid väitlema ainult Euroopa Liidust pärit väitlejad ning nii pani iisraelased ning türklased kohtunikeks (ja mingil imelikul põhjusel lasti väidelda sebrlastel ning venelastel...). Ühtlasi selgus, et kõik osalevad võistkonnad poolitatakse ning loositakse väitlejad Euroopa-Hiina „sõprusvõistkonnad“, üsna sarnaselt IDEA YF Mixed Team Trackiga.

Mina sain partneriks Zixi ning Kaspar Haijingi. Xiani ülikoolis õppiv Zixi oli pisut patroniseeriv, kuid muidu päris tore tüdruk. Ühtlasi oli ta ka täiesti kindel, et Hiinas on kõik enam-vähem nii nagu olema peaks ning et varsti valitseb Hiina kogu maailma. Haijing õppis Tiajingi ülikoolis ning oli pärit üsna liberaalsest perekonnast (ning seega julges režiimi ka pisut kritiseerida. Meie mõlema partnerid, nagu ka enam-vähem kõik teised hiinlased ei olnud eriti head väitlejad (nii sisuliselt, stiililiselt kui ka strateegiliselt). Seetõttu kujunesid „sõprusvõistkondade“  vahelised väitlused pigem nelja eurooplase mõõduvõtmiseks.

Esimese vooru ajal selgus, et Hiinas on BPl mõned eripärad. Näiteks prepitakse koos treeneriga ning seejuures võib kasutada internetti. Ka minu partneril oli kaasas treener, kes oli päris tüütu ning keda ma pidin vähemalt kolm korda meie juurest ära ajama (sellel turniiril olid õnneks kasutusel Euroopa reeglid, va. ettevalmistusaja pikkus, milleks oli 20 min).

Turniiri teemad käsitlesid võrdselt Hiinat ning Euroopa Liitu ja seejuures ilmselt arvestasid mõningate piirangutega, mis Hiina väitlemises eksisteerivad (näiteks ei väidelda kunagi demokraatia üle, Tiibet ning Taiwan on keelatud jms).  Esimese vooru teema käsitles Euroopa Liidu laienemist üle maailma, teine teema rääkis omanike õigusest määrata meediafirmade käsitlusi maailmast, kolmas oli Gaokao (mis on sisuliselt Hiina riigieksamisüsteem) muutmisest ning neljas sotsiaalmeedia väljalülitamist mässude korral. Veerandfinaali teema oli et Hiina peaks rakenda Euroopa Liidu suhtes Marshalli plaani, poolfinaalis väideldi  lääne firmade arengumaades asuvate tehaste reostamise üle ning finaalis mandariini keele leviku üle.

Mina ja Ivet jõudsime neljandatena veerandfinaalidesse, kuid kukkusime sealt välja.  Turniiri tääb on siiamaani kadunud.

Lisa kommentaar

Email again:
Nimi:
E-mail:
Kommenteeri: