Eesti meister 2014 on Despite

23:16, 12. mai, silverlulla, Kommentaarid: 0
Pühapäeval, 20. aprillil selgusid Tartus 2014. aasta keskkoolide Eesti meistrid väitlemises. Uueks Eesti meistriks krooniti Tallinna Inglise Kolledži võistkond Despite koosseisus Kerli Kalk, Kätliin Lember ja Sille-Liis Männik. Võitjavõistkonna treeneriks on Kaspar Kelder. 
Tartu Raekoja valges saalis toimunud finaalis kohtusid võistkond Despite ning Joosep Tiksi juhendatav meeskond Vassili Vares. Viimati nimetatu alistas üllatuslikult poolfinaalis tänavuse hooaja esimesed kolm etappi võitnud võistkonna Stalker. Despite sai poolfinaalis jagu Kristin Partsi juhendatavast võistkonnast Twisted Sisters. Finaali võitis häältega 5:0 Tallinna Inglise Kolledži võistkond Despite. 
 

FOTO: Võistkond Despite koos treener Kaspar Kelderiga.

Individuaalarvestuses osutus parimaks kõnelejaks läbi kolme etapi Hugo Treffneri Gümnaasiumi õpilane Siim Kurvits. Antud arvestuses jäid teist kohta jagama Tuule Sõber ning Sille-Liis Männik. Parimaks väitluskooliks tuli teist aastat järjest Hugo Treffneri Gümnaasium, kellele järgnesid Tartu Miina Härma Gümnaasium ning Tallinna Gustav Adolfi Gümnaasium. 
 
Eesti meistrid Kerli, Kätliin ja Sille-Liis läksid kolmandale etapile enesekindlalt. Sellegi poolest lõi Kätliin Lemberi sõnul nende kindlus korduvalt kõikuma, sest konkurents oli tõesti tugev. Ka Kerli Kalk lisas, et etapile läksid nad suhteliselt magamata ja väsinud olekus, kuid seda tunnet neil ei olnud, et nad teemat ei valdaks, kuna eeltöö etapile oli korralik. Siim Kurvits ning Stalker nii enesekindlalt etapile ei läinud: “Kolmas etapp oli loomulikult pingelisem kui eelnevad ja alati jääb tunne, et kaasuses on liiga palju auke. Meie suureks õnneks toimus etapp HTGs, mis muutis keskkonna koduseks.“
 
Parimaks kõnelejaks osutunud Siim Kurvits oli nii individuaalselt kui võistkondlikult võitnud kolm etappi järjest. Paraku tuli otsustaval hetkel poolfinaalis mõru kaotus vastu võtta. Antud kaotust põhjendast Stalkeri teine kõneleja järgnevalt: „Poolfinaali kaotuse taga on ilmselt meie ja oponentide natuke erinev teema põhiprobleemide fookus. Tahtsime liiga tugevasti väidelda enda nägemust ja seetõttu ei reageerinud õigel hetkel.“ Samas ei ole Siim üleliia kurb: „Mul on individuaalse tiitli üle hea meel ja kindlasti ei oleks ma seda ilma Tuule ja Laurata saavutanud. Võistkondlikust meistritiitlist ilmajäämine pole väitluses ka midagi uut ja olen ikkagi oma väitlusaastaga rahul.“ 
 
Finaali teemaks oli „Lääneriigid peaksid pakkuma soodsamaid majandusliku ja poliitilise koostöö tingimusi araabia riikidele, mis kehtestavad sekulaarse konstitutsiooni.“ „Etapi teema oli kuidagi väga lihtne, arvestades eelmistega, aga ma arvan, et see oli hea. Siis sai finaali omale veel rohkem aega panustada. Finaali oma oli kahtlemata keeruline, aga üks kõige põnevam teema, mis ma popperis olen saanud,“ sõnas Kerli Kalk. „Võitmise tunne oli kirjeldamatult hea. Suur raskus langes õlult - ära tegime!“ sõnas Kätliin. Sarnast rõõmu jagasid ka eufoorias Kerli ning „absoluutselt ülevoolavalt rõõmus“ Sille-Liis.
 
Eesti Väitlusseltsi suureks rõõmuks plaanivad kõik tüdrukud ka tulevikus end väitlusega seotuna näha. Kui Kerli plaanib aidata oma kodukoolis noori, siis Kätliin lausus oma tuleviku kohta järgnevat: „Tulevik on suhteliselt Tartu-keskne, seega tõenäoliselt hakkan Tartu BP ja MM klubiga tihedamalt läbi käima. Miks mitte ka keskkooliturniiridel kohtunikurolli proovida.“ Ka Sille-Liis plaanib väitlusega jätkata ning jättis salapäraselt lahtiseks selle, kas rohkem väitleja või kohtuniku rollis. Siim Kurvits, kes muuseas on 24. mail toimuval Avatud Popperi turniiril peakohtunikuks, soovib ennast ka edaspidi Eesti Väitlusseltsiga siduda: „Kindlasti jätkata väitlemist ülikoolis, kuid täpsemat tegevusplaani pole.“ 
 
Eesti Väitlusselts korraldab noortele aastas mitmeid väitlusüritusi, keskkoolide Eesti meistrivõistlused on neist kõige olulisem. Väitlemise meistrivõistlused kuuluvad Eestis olümpiaadide nimekirja, nende eesmärk on eelkõige hariduslik – tagada osalejate areng nii konkreetse väitlusteema mõistmise kui väitlemisel omandatavate oskuste osas. Maikuus toimusid Tartus ka põhikoolide Eesti meistrivõistlused väitlemises. 
 
Meistrivõistluste toimumist toetasid Haridus- ja Teadusministeerium, Hasartmängumaksu Nõukogu ja A le Coq. 

Lisa kommentaar

Email again:
Nimi:
E-mail:
Kommenteeri: