Eesti meister 2013 on Kolmikpakt

11:39, 29. aprill, margo.loor, Kommentaarid: 0

Pühapäeval, 21. aprillil selgusid Tallinnas 2013. aasta keskkoolide Eesti meistrid väitlemises. Värske Eesti meister on Pärnu Koidula Gümnaasiumi ja Noarootsi Gümnaasiumi segavõistkond Kolmikpakt koosseisus Hanna-Stina Sonts (PKG), Kristo Ment (PKG), Karl Martin Jaup (PKG) ja Doro Martis (NG).

Rocca al Mare Koolis toimunud finaalis kohtusid tänavuse turniirisarja kaks liidrit, esimesed kaks etappi võitnud Kolmikpakt ning Hugo Treffneri Gümnaasiumi võistkond Karm Popper koosseisus Els Heile, Anna Liisa Saavaste ja Annemari Sepp. Finaalväitluse võitis kohtunike häältega 5:0 Pärnu Koidula Gümnaasiumi ja Noarootsi Gümnaasiumi segavõistkond Kolmikpakt. Võitjavõistkonna treeneriks on Siim Ruul, kelle treenitav võistkond oli kolmandat aastat järjest Eesti meistrivõistluste finaalis.

Individuaalarvestuses võitis Eesti meistrivõistlused Els Heile Hugo Treffneri Gümnaasiumist. Antud arvestuses saavutas teise koha Kristo Ment ning kolmanda Karl Martin Jaup. Parimaks väitluskooliks aasta kokkuvõttes tuli Hugo Treffneri Gümnaasium, kellele järgnesid Pärnu Koidula Gümnaasium ning Tallinna Inglise Kolledž.

Eesti meister Kristo Ment võttis aasta kokku lühidalt: „Ega mul pikka juttu olegi - ilmselgelt oli see meie jaoks suurepärane hooaeg - kaks etapivõitu ja EMV karikas. Kindlasti on enamik sellest pika ja järjepideva töö tulemus - olime igaks etapiks korralikult valmistunud. Viimane etapivõit jäi küll võtmata, kuid seda rohkem saime valmistuda finaaliteemaks.“ Ka Hanna-Stina Sonts jagab sarnast arvamust ning lisab: „Võistlemise kõrvalt olen ka palju uusi tuttavaid saanud ja üleüldse on tore olnud.“

Võistkond Kolmikpakt EMV finaalis.
FOTO: Võiskond Kolmikpakt väitlemas EMV finaalis.

Finaali teemaks oli „Meediavabaduse ajutine piiramine terrorismiaktide kajastamisel on põhjendatud.“ „Finaali teema oli kohe kindlasti selle hooaja kõige huvitavam teema. Seda polnud mitte ainult huvitav väidelda, vaid ka huvitav uurida,“ oli Karl Martin Jaup kindel. Kristo Ment lisas: „Teema iseenesest oli üsna tavaline, samas muutus Bostoni sündmuste valguses ootamatult aktuaalseks. Üldiselt minu arust üsna klassikaline finaali teema.“ 

Kui kolmanda etapi ja finaali peakohtunik Siim Vahtrus turniiri võitjate nimed avalikustas, oli Kolmikpakti võistkonnaliikmete pingelangus meeletu. „Kui saime teada, et võitsime, oli esimene emotsioon muidugi rahulolu ja suur pingelangus. Meie arvates oli Karm Popper tulnud välja veidi üllatavalt aukliku plaaniga, suutes seda sellegipoolest üsna sensuaalselt esitada, aga väitluses ei saa kunagi kindel olla, kas see päriselt ka nii on või kuidas ja kas kohtunikud sinu ümberlüketest aru said. Seetõttu oli pinge laes kuni viimase hetkeni.“ Sellele väitele sekundeerisid ka Hanna-Stina ja Karl Martin. Neiut aga rõõmustas enim teadmine, et väitluse Eesti meistrivõistluste võit kindlustas kogu võistkonnale riigieelarvelised õppekohad Tartu Ülikoolis.

Tänavused Eesti meistrid lubasid väitluse juurde ka edaspidi jääda. Kui Kristo ja Hanna-Stina jätkamine Eesti väitlusmaastikul sõltub pigem nende tulevikuplaanidest ning sihtkohast, kus nad järgmisel aastal oma õpinguid jätkavad, siis Karl Martin oli oma vastuses kindlam ning lubas: „Kindlasti võite mind edaspidi näha. Plaanin jätkata väitlemist nii palju kui võimalik ning proovida kätt ka kohtunikuna.“

Eesti Väitlusselts korraldab noortele aastas mitmeid väitlusüritusi, keskkoolide Eesti meistrivõistlused on neist kõige olulisem. Väitlemise meistrivõistlused kuuluvad Eestis olümpiaadide nimekirja, nende eesmärk on eelkõige hariduslik – tagada osalejate areng nii konkreetse väitlusteema mõistmise kui väitlemisel omandatavate oskuste osas. Maikuus toimuvad Pärnus ka põhikoolide Eesti meistrivõistlused väitlemises.

Meistrivõistluste toimumist toetasid Haridus- ja Teadusministeerium, Hasartmängumaksu Nõukogu, Kalev, A le Coq ja Tallink. Keskkoolide Eesti meistrivõistlused väitlemises oli üheks väitluskuu ürituseks.

Lisa kommentaar

Email again:
Nimi:
E-mail:
Kommenteeri: