5K - viis küsimust turniiridirektorile

14:00, 21. jaanuar, margo.loor, Kommentaarid: 0
Me teame, mis on turniir. Me teame, kes on direktor. Aga kes on turniiridirektor? Ja kes on maailma väitlusareenidel tõusva tähena särav turniiridirektor Kai Klandorf? Kohe saame teada. Viis küsimust, viis vastust. 
 1. Tere, Kai! Alustame Eestist. Sa oled meistrikate etapil turniiridirektor. Mida Sa seal arvuti taga päriselt teed? Ma arvan, et väga paljud inimesed ei tea, mis on turniiridirektori ülesanded. Teisiti võiks vist küsida, et kui ühel turniiril ei ole direktorit, mis siis tegemata jääb? 

  Tere! Turniiridirektori ülesanded algavad enne, kui turniir ise pihta hakkab. Minu ülesandeks on sisestada kõik turniiri andmed programmi: sinna alla kuuluvad väitlusruumid, võistkonnad, kõnelejad, nende koolid, kohtunikud, nende institutsioonid ja seosed võistkondadega. Turniiri hommikul, kui algab registreerimine, on minu roll kanda sisse kõik viimase hetke muutused ja täpsustused. Sealt edasi on minu ülesandeks panna kokku väitlused ehk siis kes kelle vastu väitleb, mis positsioonil, kus ruumis ja koos peakohtunikuga määrata, kes on nendes väitlustes kohtunikud. Kui väitlus saab läbi, toovad kohtunikud minu kätte väitluste tulemused ja minu ülesandeks on need programmi sisestada. Lähtuvalt esimese vooru tulemustest tuleb siis kokku panna järgmise vooru väitlused. Alates esimeste tulemuste laekumisest läheb turniir edasi Šveitsi süsteemi alusel, mis tähendab, et omavahel väitlevad sama või võimalikult lähedase punktide arvuga võistkonnad. Kui direktorit ei ole, siis turniiri vist ei toimuks või oleksid väitlused suvalistel pooltel suvaliste võistkondade vastu.  

 2. Sa osalesid hiljuti turniirijuhtimistiimis tudengite maailmameistrivõistlustel. Ole hea ja loo meile natuke perspektiivitunnet. Ütleme nii, et Eesti meistrikate etapi juhtimine on autoga sõitmine Raplas. Mis sellisel juhul on MMi juhtimine - autoga sõitmine tipptunnil Tokyo kesklinnas, Monte Carlo ralli, F1 Brasiilia etapp? 

  See võib tulla üllatuseks aga kui meistrikate etapi juhtimine on Raplas autoga sõitmine, siis MMi juhtimine on sõpradega koos autos sõitmine kas metsa suusatama või randa peesitama. See muidugi eeldab, et sul on kindel juht ja varu juht, hea kaardilugeja ja varu kaardilugeja, raskus ja pagas autos jaotatud ühtlaselt ja tasakaalu pandud. Sellise autoga on lausa lust metsa või randa sõita. Hea meeskonnaga turniiri juhtimine tähendab, et kõike kontrollitakse vähemalt 5 korda, vastutus on jaotatud ja kõik tegutsevad ühise asja nimel. Pinget on vähem, sest õhkkond on positiivne ja rahulikum. Meie meeskond laekus Berliini 2 päeva enne turniiri, tegime sadu erinevaid teste, et kõik sujuks. Kui probleeme esines sai need jooksvalt lahendada vastavalt jaotatud ülesannetele. Turniiridirektoriks oli Jens Henning Fischer, mina olin kontaktisikuks registreerimissüsteemi ja peakohtunikega. Ehk siis minu roll oli lisada muutused süsteemi, kooskõlastada teemad, valmistada presentatsioonid. Lisaks oli ülesanneteks kohtunike tegasisidelehed, jooksjate haldamine. Kui voor lõppes, olid aga kõik usinalt tulemusi sisestamas. Kui tulemused on sisestatud, siis uus voor. Palju oli loomulikult pingelisi olukordi ja rumalaid näpukaid tuleb ikka sisse. Näiteks 100 kohtunikulehe printimisel saab tint otsa, võistkond jääb väitlusesse hiljaks ja eemaldatakse ühest voorust, kohtunik on kadunud ja meie tiimi liige läheb tema asemel kohtunikuks jne jne :) Kokkuvõttes oli see autosõit mulle asendamatult kasulik, sain väga palju uusi ideid, meeskond oli hästi valitud ja isiksused sobisid sealses keskkonnas hästi kokku. Sõit läks ilusti ja lõbusalt, isegi kui see sõit kestis pikalt ja lubas ööpäevas magada 2-3 tundi.  

 3. Meil Eestis on turniiridirektoritest krooniline puudus, aga kuidas maailmas lood on - kas häid turniirijuhte on leida iga nurga peal või peab neid tikutulega taga otsima ka rahvusvahelisel tasemel? Kas nüüd, kui sa MM-l ära käinud oled, tahavad kõik turniirikorraldaja maailmas Sind oma turniiridele direktoriks? 

  Häid turniirijuhte maailmas on, aga mitte üleliia palju. Samas selles ametis on usaldus väga oluline ja korraldajad kutsuvad oma turniire juhtima ikka inimesed, keda nad teavad ja saavad nende peale kindlad olla, seega on üsna tavaline, et erinevatel turniiridel on samad turniiridirektorid. Kõik maailma turniirikorraldajad mind veel ei taha :) See käib sammhaaval. Tuleva suvel olen ma Karl Popperi maailmameistrivõistluste turniiridirektor ja sain ka kutse järgmise aasta WUDCile, eks ole näha kuidas see läheb.  

  WUDC 2013 turniirijuhtimise tiim
  FOTO: WUDC 2013 turniirijuht hr Fischer (sinises, püsti) oma tiimiga. Kai on paremalt teine.

 4. Mõnele väitlejale võib tunduda, et turniiridirektori töö on igav numbrite toksimine arvuti taga. Kuidas tegelikult on, mis Sind motiveerib seda tegema? Milliseid uksi on lisaks MM-le avanenud Sinu jaoks tänu sellele, et oled Eesti tipp-turniiridirektor? 

  Igavat ei ole turniiri juhtimisel midagi. Mina olen see inimene, kes saab kõige emotsionaalsema reaktsiooni kohtunikult, kui ta oma otsuselehe mulle toob. Mina olen inimene, kes saab esimesena teada kõik tulemused. Mina olen see, kes mängib väga suurt rolli selles, kuidas turniir kujuneb ja kulgeb. Turniiri juhtimine on pingeline, põnev ja vastutusrikas. Arvutitega olen ma suur sõber ja seega mulle see roll ka väga hästi istub. Eestis olen seda tööd tõesti juba mitu aastat teinud. Rahvusvaheliselt ma veel väga tuntud turniirijuhina ei ole, pigem on mulle uksi avanud treeneri töö, mis on mind muutnud palju julgemaks ja see omakorda lubas mul riskida ja proovida turniiri juhtimist rahvusvahelisel tasemel. Turniiri juhtimine on rahvusvaheliselt seni olnud meestekeskne maailm ja tüdrukuna on end üsna keeruline seal kehtestada, aga tundub, et võimalik. 

 5. Kuidas saadakse turniiridirektoriks ja kas on mingeid eelduseid ka, mida peaks enda puhul ära tundma, kui keegi tahab Sinu jälgedes turniiridirektorina väitlusmaailma suurüritusi juhtima jõuda? Peast arvutamine 10 000 piires?

  Turniiridirektoriks on Eestis väga lihtne saada. Selleks tuleb lihtsalt julgeda seda mulle öelda :) Siis järgmisel turniiril saab seda juba minu või kellegi teise kõrval õppida ning seejärel ise proovida.  Omadustest on loomulikult oluline pingetaluvus, peab suutma positiivseks jääda ka siis, kui tuleb välja, et midagi on läinud valesti. Turniiridirektor peab olema suuteline oma vigu tunnistama ja neid kiiresti lahendama. Mul on väga hästi meeles näiteks 2012. aasta Estonian Openi peakohtuniku Lucinda Davidi kommentaar mulle, kui ma vabandasin, et olin äkiliselt käitunud ja pahandanud. Ta jagas oma viimase turniiri kogemust, kus turniiridirektor oli jala läbi seina löönud ja arvuti maha visanud.  Oluline on, et turniiridirektor suudab jooksult mõelda ja asju ette näha, keskenduda detailidele ja samal ajal näha ka suurt tervikpilti.  

Aitäh, Kai!

Lisa kommentaar

Email again:
Nimi:
E-mail:
Kommenteeri: