5K - viis küsimust maailmameistrile

10:50, 17. jaanuar, margo.loor, Kommentaarid: 0
Alustame tänasega ühte väikest sarja pealkirjaga "5K". Iga kord küsime mõne väitlusseltsi inimese käest viis küsimust. Nii lihtne ongi. Avaloos istub vastajakohale värske maailmameister Martin Kiik.
 1. Tere, Martin! Tudengite hulgas, kelle emakeeleks ei ole inglise keel, oled Sa hetkel meie planeedi parim kõneleja. Mis tunne see on? Päriselt oma sees, mis tunne tekib, kui sellele mõtled?
  Tere! Ma ise ütleksin, et olin kõigest nende võistluste parim kõneleja selles kategoorias, mis on tegelikult väga väike valim - terve planeet minuga kohe kindlasti Berliiinis ei konkureerinud. Eks alguses oli ikka hea tunne, kerge juubeldamine, aga kuigi ma täpselt ei mäleta, siis ma arvan, et põhikoolis parima kõneleja tiitlit võita oli suurem üllatus ja uhkem tunne... Või Estonian Open 2011 parima kõneleja auhinda.

 2. Ühe Fort Minori laulu sõnad ütlevad "This is 10% luck, 20% skill, 15% concentrated power of will, 5% pleasure, 50% pain and a 100% reason to remember the name". Mida tegelikult on vaja selleks, et ühe väikese riigi põhikooliväitlejast saab kuue aastaga maailmameister? Mõni nõuanne tänastele põhikooli väitlejatele?
  Põhiline nõuanne: harjutamine teeb (maailma)meistriks. Ma ei julgegi kokku lugeda kui mitu väitlust ja harjutusväitlust ma teinud olen nende aastate jooksul... Tuhat? Eks vedamist on nende aastate jooksul ikka ette tulnud, aga kindlasti ka ebaõnne. All else equal, siis ühest hetkest toob juba kogemus iseenesest eelise. 

  Martin Kiik ja tiimikaaslane Ben Sprung-Keyser Berliini maailmameistrivõistlustel
  FOTO: Martin Kiik ja tiimikaaslane Ben Sprung-Keyser Berliini maailma-
  meistrivõistlustel.

 3. Arendad praegu oma väitlusoskuseid edasi USAs. Kuidas erineb väitlustrenn Harvardis väitlustrennist näiteks Tallinna Inglise Kolledžis, palun kirjelda natuke?
  Ülikooliväitluses tuleb teha palju rohkem iseseisvat tööd, just nagu kõrghariduses üldiselt. Võib-olla me võtame ülikoolis trenni tõsisemalt kui ma näiteks keskkoolis seda võtsin, nii et isegi kui väitlusi pole arvuliselt rohkem, on need vähesed ehk pingelisemad ja seega tulusamad. Ning vahe tuleb ka ilmselt sellest, et meil on iga nädalavahetus võimalus turniirile võistlema minna - on mille jaoks treenida.

 4. Sa võitsid Eesti väitlusmaailmas kõik, mis võita andis. Nüüd oled maailmameister. On Sul veel väitlusmaailmas jäänud motiveerivaid eesmärke, mille poole püüelda?
  Ikka on. Järgmine aasta võiks üldarvestuses kõrgemale ja kaugemale jõuda kui praegu (kaheksandikfinaalid). Ning eks see kõige-kõigem tiitel ole ikka üldarvestuse parim kõneleja, kuigi ma kahtlustan, et see jääb küll igavesti teise keelena kõnelejate haardeulatusest välja. 

 5. Kui Sa oleksid maailma parim tudengikorvpallur, -sprinter või -golfar, voolaks šampanja ojadena, limusiinid viiksid Sind trepist treppi ja punased vaibad rulluksid lahti. Väitlus ei ole (veel) nii glamuurne, selles ei liigu suuri auhinnarahasid ja satelliittelekanalid ei tee MM-finaalidest otseülekandeid. Samas on väitlus viimase 10 aasta jooksul maailmas kiiresti väga palju populaarsust võitnud. Mis sa arvad, kuhu väitlus järgmise 10 aastaga maailmas areneb ja kas 2023. aasta individuaalarvestuse maailmameister on juba superstaar?
  Ma usun, et väitlus kui ala jätkab kindlasti samal kursil ja suurendab oma kasvupinda, värvates enda ridadesse üha enam ja enam õpilasi, kuid ma kahtlen, kas ta saab kunagi sama populaarseks kui teised, füüsilisemad spordialad. Põhjus lihtne - väitlust pole lihtsalt kerge ja huvitav jälgida: räägitakse liiga kiiresti, keeruliselt ja tihipeale ka vales keeles laiema publiku jaoks, rääkimata sellest, et võitja välja selgitamine on aeganõudev ja kindlasti natukene subjektiivne. Nii et superstaari mõõtu ilmselt kätte ei saada, aga ehk ongi parem - ma arvan, et ega see kuulsuse elu polegi üks lust ja lillepidu.

Aitäh, Martin!

Lisa kommentaar

Email again:
Nimi:
E-mail:
Kommenteeri: